Jak už název Veselé dudácké muziky napovídá, mezi její hudební instrumenty patří dudy, které po staletí byly a jsou oblíbeným nástrojem zdejšího kraje. Svědčí o tom i legendární postava místního dudáka Švandy. Kapela při vystoupeních využívá dmýchací dudy několika ladění v rozličných nástrojových sestavách. Spolu s klarinetem Es a houslemi představuje malou selskou muziku. Rozšířená o klarinet B, druhé dudy, housle (kontry) a basu pak hraje v obsazení velké selské muziky. Často vystupuje také s malým cimbálem. Ten se uplatňoval v dudácké muzice na Prácheňsku nejen na Šumavě, ale také např. na Vodňansku, kde ve 2. polovině 19. století muzika hrávala ve složení: krátký klarinet, dudy, basa a malý cimbál.
Písemné prameny pak zmiňují, že na jihu Prácheňska se hrálo i ve složení dudy, cimbál a heligonka nebo dokonce dvoje dudy, dva klarinety, cimbál a malá trubka. Ještě počátkem 20. století prý na Podlesí hrával dudák na archaické dechové dudy, houslisté a někdy se k nim přidali i 1-2 klarinetisté.
Spíše jako doplněk představuje Veselá dudácká muzika další nástroje: niněru, stejně jako dudy patří mezi bordunové nástroje a dnes je v Čechách tak trochu pozapomenuta. Šneka – lasturu, již předkové užívali k zahánění kroupových mračen. A také rytmické nástroje – vozembouch, tolik oblíbený u „světáků“ a bukál (též bukáč, fanfrnoch), užívaný hlavně jako kolední nástroj.